fbpx

Nie trzyj tyle!

Czy wiesz, że tarcie ręcznikiem jest głównym powodem tego, że Twoje włosy są zniszczone i wyglądają jak siano? 

Ale… jak to?

Włosy zbudowane są z łusek keratynowych. O ile keratyna sama w sobie to mocny budulec, to już sama struktura włosa jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. 

To trochę tak jak z domem z cegieł. Cegły same w sobie są mocne i twarde, ale jak się ukruszy ich kanty to mimo, że dalej są mocne, już nie wyglądają tak ładnie. Silne tarcie powoduje, że łuski uchylają się, a włos traci blask oraz kruszy się, łamie, nadrywa i w rezultacie po prostu niszczy.

Pewnie zauważyłeś, że jeśli włosy się niszczą to najbardziej na czubku głowy i na grzywce (czyli tam, gdzie chcielibyśmy mieć je ładne i zadbane), a na bokach są super ładne i grube. 

Dzieje się tak dlatego, że właśnie na górze trzesz włosy najintensywniej. Dodatkowo u dorosłych facetów włosy na czubku głowy z wiekiem stają się cieńsze i bardziej podatne na czynniki mechaniczne. 

Liczy się odpowiednia technika

Jeśli więc chcesz mieć ładne i zadbane włosy zrezygnuj z intensywnego tarcia głowy ręcznikiem po umyciu włosów. Zamiast tego odciśnij włosy w ręcznik i wysusz suszarką (nie, suszarka nie niszczy włosów, ale o tym już pisaliśmy).

Być może za dzieciaka sposób ten sprawdzał się po wyjściu z wanny czy na basenie ale u dziecka włosy są mocne i grube na całej głowie, natomiast później natura daje o sobie mocno znać. 

Podsumowując – nie trzyj głowy ręcznikiem jak poje*any!