fbpx

Włosy zimą cz. 2 – dlaczego włosy się elektryzują?

Dzisiaj przyglądamy się kolejnemu zimowemu problemowi z fryzurą!

Zacząć powinniśmy od tego, że jest kilka powodów, przez które włosy elektryzują się zimą. Jest to wypadkowa tego, że:

  • myjemy codziennie głowę, 
  • nosimy czapkę,
  • w pomieszczeniach w których przebywamy jest sucho (i działa ogrzewanie). 

Każdy z tych powodów pokrótce opisujemy poniżej!

Mycie głowy – absolutnie nie rezygnuj z mycia głowy. Niemniej to właśnie mycie głowy jest głównym powodem elektryzowania się włosów. Gdy włos jest czysty i pozbawiony łoju, jest lżejszy i łatwiej łapie ładunki elektryczne, gdyż czysta keratyna dość łatwo ładuje się elektrostatycznie.

 

Noszenie czapki – im bardziej czapka jest sztuczna, tym bardziej włosy będą się elektryzować. Poliester w kontakcie z włosami wytwarza ładunki elektryczne (pewnie kojarzysz efekt, jaki włosy robią po potarciu napompowanym balonikiem). To samo dzieje się, gdy Twoja czapka ma dużo włókien poliestrowych, a włosy są czyste i suche.

 

Centralne ogrzewanie – im bardziej sucho jest w pomieszczeniu, tym bardziej włosy będą się elektryzować, ponieważ w suchych ogrzewanych pomieszczeniach kumulują się łatwo dodatnie ładunki elektrostatyczne️. Wystarczy do pomieszczenia wstawić nawilżacz i będzie po sprawie. 

 

A co możemy zrobić żeby wyeliminować efekt elektryzowania się włosów? Odpowiedzią jest 𝗼𝗱𝘇̇𝘆𝘄𝗸𝗮 do włosów. Taka w sprayu bez spłukiwania lub zwykła odżywka ze spłukiwaniem (ewentualnie odżywka w formie oleju).

 

Jeśli po umyciu głowy zastosujesz odżywkę bez spłukiwania lub odżywkę w oleju i wysuszysz włosy to z pewnością nie będą się elektryzować, ponieważ będzie na nich warstwa tłuszczu (odżywki) która to uniemożliwi. Jeśli chodzi o sprawdzone odżywki bez spłukiwania, my polecamy tą od Not Bad Stuff. Jest to odżywka w formie sprayu, w którym prawie 50% zawartości to sok z aloesu, a jak dobrze wiemy – aloes jest dobry i nawilżający. (więcej przeczytasz tu)

 

Podobny efekt uzyskasz, jeśli użyjesz odrobinki zwykłej odżywki w kremie zamiast pomady.

 

Włos, który jest lekko obciążony odżywką jest miękki, dobrze się układa i nie elektryzuje nawet pod czapką.

 

Stosujecie odżywki do włosów, macie swoją ulubioną? Jeśli potrzebujecie porady, jaki kosmetyk dobrać do swoich włosów, zapraszamy na Warsztat, nasi barberzy doradzą Ci, co wybrać i pokażą, jak taką odżywkę stosować.